Hallás, a fül
Hallás, a fül
Hallás
Hangerősség
A fül képes érzékelni a hang egy fontos tulajdonságát, a hangerősséget. A túl hangos hangok zavaró, néha fájó érzést is kelthetnek, úgy is mondjuk, hogy bántja a fülünket. A hangerősséget műszerek segítségével mérni is lehet. A mérési eredményt decibel egységben adják meg. A decibel jele dB. A leghalkabb hang, amit éppen meghallunk: 0 dB. Ezt az értéket nevezzük hallásküszöbnek. Egy csendes lakásban 40 dB, egy forgalmas utcában 70 dB értéket mérhetünk, egy diszkóban 100 dB a hangerősség, ez megközelíti a fájdalomküszöb értékét, ami 130 dB.
A hang terjedése
A hang a hangforrásból, valamilyen közvetítő anyagon keresztül, leggyakrabban a levegőben jut el a fülünkig. Ha nincs közvetítő anyag, akkor nem tud miben kialakulni a hang, így nem halljuk meg a hangforrás rezgéseit. Például a világűrben lévő űreszközöknek azért nincs hangjuk, mert légüres térben vannak. A hang terjedéséhez valamilyen anyagra van szükség. A hang nem terjed vákuumban, így a világűrben sem.
A hang sebessége
A hangsebesség levegőben körülbelül 340 m/s .
Ez azt jelenti, hogy a hang a levegőben másodpercenként mintegy 340 m távolságra jut.
A hangsebességet módosíthatja a közvetítető anyag hőmérséklete is, igaz, kismértékben. A melegebb levegőben a hang egy kicsit nagyobb sebességgel terjed, míg a hangsebesség hideg levegőben kicsit kevesebbel.
A hang sebessége függ a közvetítő anyagtól, amiben terjed. Légnemű anyagokban lassabban, folyadékokban gyorsabban, szilárd anyagokban még gyorsabban terjed a hang.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése