Fényhullámok

 Fényhullámok


A fény az úgynevezett elektromágneses hullámok közé tartozik. Az elektromágneses hullámok, a hanghullámokkal ellentétben, vákuumban is terjednek.

Az elektromágneses hullámok terjedési sebessége

Légüres térben és a levegőben a fény és a többi elektromágneses hullám körülbelül 300 000 km-t tesz meg másodpercenként. 
A 40 000 km kerületű Föld bolygót egyetlen másodperc alatt hét és félszer kerülné meg. 
Semmilyen hatás nem terjedhet ennél gyorsabban. 
Különféle átlátszó anyagokban eltérő – az előzőnél kisebb – sebességgel halad a fény.

A szivárvány keletkezése



A szivárvány színei: vörös, narancs, sárga, zöld, kék, ibolya.

Az átlátszó és átlátszatlan testek színe

Az átlátszó, de színes testek a rájuk eső fény színeiből bizonyosakat elnyelnek, a többit átengedik. Az átlátszatlan testek a rájuk eső fény színeiből bizonyosakat elnyelnek, a többit visszaverik.


Az ég kék és a lemenő nap vörös színe

A Nap sugarai a légrétegén áthaladva jutnak el a Föld felszínére. Az ábrán megfigyelhető, hogy a naplemente előtti percekben a fénynek a levegőben megtett útja sokkal hosszabb, mint a déli órákban. Ilyenkor erősebb a fény szóródása; legjobban a kék szóródik, tehát több vörös marad. A nagyon vörös naplemente sok por és vízpára jelenlétére utal a tőlünk nyugatra levő tájakon. A Napból érkező fénysugarak parányi akadályokba ütköznek. Ezekről a fény minden irányba visszaverődik és szétszóródik. A színkép különböző színű összetevői nem egyformán szóródnak: a kék sokkal jobban szóródik, mint a vörös színű fény. Ezért látjuk az égbolt azon részét, ahol nincs a napkorong, kéknek. Ha nem lenne légkör, nem lenne szóródás sem, fekete lenne az égbolt.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hullámok a természetben

Gömbtükör