A csillagok

A csillagok

Állócsillagok

Üstökösök (videó)

A csillagok olyan égitestek, amelyek önálló fénykibocsátásra képesek, elsődleges fényforrások.

Tejút számtalan parányi csillag, melyet szabad szemmel összemosódott, fátyolszerű sávnak látunk.

A Föld tengely körüli forgása miatt a csillagokat elmozdulnak az égbolton. Azért hívjuk mégis állócsillagoknak őket, mert egymáshoz képesti helyzetük nem változik. Az északi égi pólus közvetlen közelében látható egy csillag, a Sarkcsillag.  A Sarkcsillagot nem látjuk elmozdulni az égbolton, mindig egy helyben marad. A Sarkcsillag felé fordulva mindig északi irányba nézünk, ezért használható derült éjszakákon a tájékozódásra. 

Csillagképek

Csillagjegyek csillagképei (angol nyelvű videó, magyarra fordítható)

Az éggömbön összesen 88 csillagkép található. Ebből Magyarországról 5 egész évben, 24 pedig sosem látható, mindig a horizont alatt marad. A tőlünk időszakosan látható csillagképek egyik legismertebbje a téli égbolton megfigyelhető Orion csillagkép, melyet a magyar népnyelv Kaszásnak ismer. A hazánkból nem látható csillagképek legismertebbje a Dél Keresztje, a délre utazó hajósok tájékozódását segítette, ugyanis négy fényes, keresztet formázó csillaga a déli pólus felé mutat.





Állatövi csillagképek


 A Nap mozog az állócsillagokhoz képest. Az éggömbön körbejár egy év alatt. Ezalatt 13 csillagképen halad keresztül, amit állatövi csillagképeknek vagy zodiákusnak is neveznek. (A 12 ismert csillagkép mellett érinti a Kígyótartót is.)























A hullócsillagok nem csillagok

Hullócsillagok (videó)
A népnyelv hullócsillagnak nevezi azt a rövid ideig tartó fényjelenséget az éjszakai égbolton, amikor egy „csillagszerű” fénylő pont egy fényvonalat húz.  Ez nem hullócsillag, hanem az űrben száguldó meteor, mely belépve a Föld légkörébe felizzik, elég.
 A meteorrajok sok ezer meteorból állnak, egy-egy éjszakán óránként akár 100 hullócsillagot is megfigyelhetünk. Ha a meteor nem tud teljesen elégni, akkor maradványa a Földre hullik, és ezt a kőzetet meteoritnak nevezzük.




Megjegyzések