Az áram hatásai

 Az áram hatásai

Hőhatás

Az áram hőhatása (link)

Miért melegszik fel áram hatására a vezető?

Az áramforrás által mozgatott elektronok nekiütköznek a fém ionjainak. Ütközéskor átadják energiájuk egy részét a fém ionjainak, ezáltal növekszik a vezető részecskéinek rezgési, mozgási energiája. Az atomi szintű ütközés növeli az anyag hőmérsékletét.

Az azonos méretű, de különböző anyagból készült huzalok ellenállása különböző: a huzalok ellenállása függ a huzalok anyagától. 

Az ezüsté a legkisebb. Ezüst < Réz < Arany < Alumínium

Az elektromos áram hőhatását alkalmazó eszközök: elektromos tűzhely, vasaló, bojler, elektromos kávéfőző, vízforraló

A melegítőeszközökben speciális fémszál (ellenálláshuzal) melegszik az áram hatására. A melegítőeszközök a legnagyobb energiafogyasztók a háztartásban.

Kémiai hatás


A konyhasó nátrium-klorid, vegyjele: NaCl. A sókristály azonos számú Na+ és Cl− ionból áll, benne nincs mozgóképes töltéshordozó, ezért szigetelő. Oldódáskor a kristályrács lebomlik és a mozgóképessé vált ionok elkeverednek a vízmolekulák között. A képen látható elrendezésben a sóoldatban levő nátriumionok az elem negatív pólusa felé mozognak, a negatív kloridionok pedig a pozitív pólus felé. A rendezett töltésvándorlás: elektromos áram. A szabadon mozgó ionokat tartalmazó folyadékot elektrolitnak nevezzük.
A folyadékba merülő vezetők neve: elektróda. Az áramforrás negatív pólusára kapcsolt elektróda a katód, a pozitív elektróda pedig az anód.
Az elektrolitban áramló ionok az elektródákon semlegesítődnek, és kiválnak. Ez a folyamat az elektrolízis.

Élettani hatás 
Az emberi test vezeti az elektromos áramot. A szervezeten áthaladó áramnak hő- és vegyi hatása különböző elváltozásokat okozhat. Ez súlyos esetben életveszélyes is lehet.

Mágneses hatás 
Az iránytűt a közelébe helyezett áramvezető kitéríti.  

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Áramkörök

Fogyasztók soros és párhuzamos kapcsolása

Áramforrások